Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Color has a deprecated constructor in /home/speed190/public_html/templates/ab-wsw/features/color.php on line 11
Weymouth Speed Week - Tuesday

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentDirectPHP has a deprecated constructor in /home/speed190/public_html/plugins/content/DirectPHP/DirectPHP.php on line 23

Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 28.210 Simon Cofield Sailboard England
2nd 27.795 Kevin Greenslade Sailboard England
3rd 27.130 Leigh Kingaby Sailboard England
4th 26.542 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
5th 26.284 Simon Pettifer Sailboard England
6th 26.207 Garry Connell Sailboard England
7th 25.499 Martin Carter Kite Board England
8th 25.369 David Williams Kite Board England
9th 25.103 James Battye Sailboard England
10th 24.355 Russell Clark Boat England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 13:19:26 28.210
2nd Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 10:42:15 27.795
3rd Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 13:08:32 27.130
4th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 10:55:57 26.542
5th Simon Pettifer Sailboard Gold-Fleet 10:25:18 26.284
6th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 10:11:02 26.207
7th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 15:23:50 25.499
8th David Williams Kite Board Kite-Fleet 11:01:47 25.369
9th James Battye Sailboard Gold-Fleet 14:07:12 25.103
10th Russell Clark Boat Boat-Fleet 13:42:30 24.355
11th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 11:01:13 24.288
12th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 14:00:22 24.254
13th Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 14:02:18 23.970
14th Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 11:02:09 23.809
15th Matthew York Sailboard Gold-Fleet 11:00:42 23.672
16th Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 10:57:53 23.458
17th Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 10:11:26 23.399
18th Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 10:59:51 23.236
19th Jason Sawyer Sailboard Amateur 10:57:04 23.095
20th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 14:10:50 22.728
21st Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 14:08:26 22.271
22nd Nic Dodd Sailboard Gold-Fleet 14:07:30 22.012
23rd Gary Platt Sailboard Amateur 14:08:11 21.867
24th Sam Ross Sailboard Pro-Fleet 14:56:30 21.760
25th Bob Spagnoletti Sailboard Amateur 13:38:26 21.524
26th Sarah Jackson Sailboard Gold-Fleet 10:45:55 21.482
27th Emile Jan Burnaby Lautier Kite Board Kite-Fleet 11:43:46 21.242
28th Bob Cartridge Sailboard Amateur 13:45:33 20.348
29th Emile Burnaby Lautier Kite Board Kite-Fleet 14:03:29 20.209
30th Steve Watson Sailboard Amateur 14:01:39 19.246
31st Claude Van-Martyn Sailboard Amateur 13:31:14 19.085
32nd Christine Daffe Sailboard Amateur 11:08:54 18.634
33rd Trevor Whatford Sailboard Amateur 13:21:42 17.231
34th Neil Hardwick Sailboard Gold-Fleet 10:54:50 15.918
35th Martin Allman Sailboard Amateur 14:37:02 15.811
36th Tania Mertens Sailboard Amateur 11:17:28 15.104
37th Michael Barton Boat Boat-Fleet 15:26:12 08.927



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Jason Sawyer Sailboard Harbour 1 10:57:04 23.095



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Gary Platt Sailboard Harbour 1 14:08:11 21.867
2nd Bob Spagnoletti Sailboard Harbour 1 13:38:26 21.524
3rd Bob Cartridge Sailboard Harbour 1 13:45:33 20.348
4th Steve Watson Sailboard Harbour 1 14:01:39 19.246
5th Claude Van-Martyn Sailboard Harbour 1 13:31:14 19.085
6th Christine Daffe Sailboard Harbour 1 11:08:54 18.634
7th Trevor Whatford Sailboard Harbour 1 13:21:42 17.231
8th Martin Allman Sailboard Harbour 1 14:37:02 15.811
9th Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:17:28 15.104



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Pettifer Sailboard Harbour 1 10:25:18 26.284
2nd Garry Connell Sailboard Harbour 1 10:11:02 26.207
3rd James Battye Sailboard Harbour 1 14:07:12 25.103
4th Paul Sibley Sailboard Harbour 1 11:01:13 24.288
5th Kacper Wozniak Sailboard Harbour 1 14:00:22 24.254
6th Gavin Furmenger Sailboard Harbour 1 14:02:18 23.970
7th Grant Cottrell Sailboard Harbour 1 11:02:09 23.809
8th Matthew York Sailboard Harbour 1 11:00:42 23.672
9th Gavin Nicholson Sailboard Harbour 1 10:57:53 23.458
10th Dave Strudwick Sailboard Harbour 1 10:59:51 23.236
11th John Oliver Sailboard Harbour 1 14:10:50 22.728
12th Nic Dodd Sailboard Harbour 1 14:07:30 22.012
13th Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 10:45:55 21.482
14th Neil Hardwick Sailboard Harbour 1 10:54:50 15.918



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Harbour 1 13:19:26 28.210
2nd Kevin Greenslade Sailboard Harbour 1 10:42:15 27.795
3rd Leigh Kingaby Sailboard Harbour 1 13:08:32 27.130
4th Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 1 10:55:57 26.542
5th Zara Davis Sailboard Harbour 1 10:11:26 23.399
6th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Harbour 1 14:08:26 22.271
7th Sam Ross Sailboard Harbour 1 14:56:30 21.760



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 10:45:55 21.482
2nd Christine Daffe Sailboard Harbour 1 11:08:54 18.634
3rd Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:17:28 15.104

 

(Women excluding Professional)

 

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Emile Jan Burnaby Lautier Kite Board Harbour 1 11:43:46 21.242

 

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Harbour 1 15:23:50 25.499
2nd David Williams Kite Board Harbour 1 11:01:47 25.369
3rd Emile Jan Burnaby Lautier Kite Board Harbour 1 11:43:46 21.242
4th Emile Burnaby Lautier Kite Board Harbour 1 14:03:29 20.209

 

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)

 

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Russell Clark 13:42:30 24.355
2nd Michael Barton 15:26:12 08.927


Event results published by SSERPANT at 12/10/2016 18:51