Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 34.431 Scotty Stallman Sailboard England
2nd 33.767 Jim Crossley Sailboard England
3rd 33.238 Simon Pettifer Sailboard England
4th 33.001 James Battye Sailboard England
5th 32.199 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
6th 31.673 Mark Newman Sailboard England
7th 31.404 Paul Sibley Sailboard England
8th 31.345 Michael George Sailboard England
9th 30.938 John Oliver Sailboard England
10th 30.848 Tyler Baker Sailboard England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 15:46:50 34.431
2nd Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 15:33:27 33.767
3rd Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 14:28:06 33.238
4th James Battye Sailboard Pro-Fleet 14:32:10 33.001
5th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 15:47:10 32.199
6th Mark Newman Sailboard Pro-Fleet 14:22:10 31.673
7th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 12:11:42 31.404
8th Michael George Sailboard Gold-Fleet 14:41:01 31.345
9th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 15:52:28 30.938
10th Tyler Baker Sailboard Amateur 14:43:55 30.848
11th Ruben Hofman Sailboard Amateur 14:32:36 30.629
12th James Faley Sailboard Amateur 11:04:45 30.584
13th Tristan Drane Sailboard Gold-Fleet 12:03:40 30.447
14th Josh Lane Sailboard Amateur 14:19:16 30.319
15th George Fulton Sailboard Gold-Fleet 14:46:09 30.195
16th Bob Cartridge Sailboard Gold-Fleet 15:48:03 29.869
17th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 14:28:19 29.767
18th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 14:23:14 29.519
19th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 10:40:26 29.177
20th David Williams Kite Board Kite-Fleet 15:21:13 29.138
21st Richard Crosby Sailboard Amateur 12:13:14 29.109
22nd Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 15:47:02 29.088
23rd Paul Morris Sailboard Gold-Fleet 14:16:25 28.827
24th Roger Oernvang Kite Board Kite-Fleet 11:52:45 28.769
25th Robin Hofman Sailboard Amateur 14:05:29 28.750
26th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 11:52:36 28.667
27th Cartridge Danny Sailboard Amateur 14:29:37 27.837
28th Peter Crosby Sailboard Gold-Fleet 12:26:17 27.801
29th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 12:23:45 27.577
30th Trevor Whatford Sailboard Gold-Fleet 14:46:21 27.523
31st Lewis Limm Sailboard Amateur 14:13:14 27.121
32nd Steven Summerfield Sailboard Amateur 14:28:41 27.090
33rd James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 14:37:04 26.583
34th Matt Roche Sailboard Amateur 14:56:03 26.342
35th Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 13:50:02 26.119
36th Chris Cleland Sailboard Amateur 10:49:01 24.665
37th Spenser Arnold Sailboard Amateur 11:19:02 24.172
38th Ben Wisbey Sailboard Amateur 14:19:34 23.649
39th Simon Gregory Sailboard Amateur 14:42:02 22.934
40th Tania Mertens Sailboard Amateur 11:09:29 22.778
41st Harry Keenan Sailboard Gold-Fleet 11:59:08 22.560
42nd Angus Hitchin Kite Board Kite-Fleet 10:58:25 21.824
43rd David Ellerbeck Kite Board Kite-Fleet 11:14:02 21.793
44th Andrew Twinn Sailboard Amateur 10:53:01 21.310
45th Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 15:06:09 18.483



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Ruben Hofman Sailboard Harbour 2 14:32:36 30.629
2nd Robin Hofman Sailboard Harbour 2 14:05:29 28.750
3rd Matt Roche Sailboard Harbour 2 14:56:03 26.342
4th Ben Wisbey Sailboard Harbour 2 14:19:34 23.649



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Richard Crosby Sailboard Harbour 1 12:13:14 29.109
2nd Cartridge Danny Sailboard Harbour 2 14:29:37 27.837
3rd Steven Summerfield Sailboard Harbour 2 14:28:41 27.090
4th Chris Cleland Sailboard Harbour 1 10:49:01 24.665
5th Spenser Arnold Sailboard Harbour 1 11:19:02 24.172
6th Simon Gregory Sailboard Harbour 2 14:42:02 22.934
7th Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:09:29 22.778
8th Andrew Twinn Sailboard Harbour 1 10:53:01 21.310



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Paul Sibley Sailboard Harbour 1 12:11:42 31.404
2nd Michael George Sailboard Harbour 2 14:41:01 31.345
3rd John Oliver Sailboard Harbour 2 15:52:28 30.938
4th Tristan Drane Sailboard Harbour 1 12:03:40 30.447
5th George Fulton Sailboard Harbour 2 14:46:09 30.195
6th Bob Cartridge Sailboard Harbour 2 15:48:03 29.869
7th Adrian Wallis Sailboard Harbour 2 14:23:14 29.519
8th Garry Connell Sailboard Harbour 1 10:40:26 29.177
9th Dave Strudwick Sailboard Harbour 2 15:47:02 29.088
10th Paul Morris Sailboard Harbour 2 14:16:25 28.827
11th Peter Crosby Sailboard Harbour 1 12:26:17 27.801
12th Trevor Whatford Sailboard Harbour 2 14:46:21 27.523
13th Harry Keenan Sailboard Harbour 1 11:59:08 22.560
14th Gavin Nicholson Sailboard Harbour 2 15:06:09 18.483



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Harbour 2 15:46:50 34.431
2nd Jim Crossley Sailboard Harbour 2 15:33:27 33.767
3rd Simon Pettifer Sailboard Harbour 2 14:28:06 33.238
4th James Battye Sailboard Harbour 2 14:32:10 33.001
5th Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 2 15:47:10 32.199
6th Mark Newman Sailboard Harbour 2 14:22:10 31.673
7th Jenna Gibson Sailboard Harbour 2 14:28:19 29.767
8th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Harbour 1 12:23:45 27.577



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:09:29 22.778


(Women excluding Professional)

 

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st David Williams Kite Board Harbour 2 15:21:13 29.138
2nd Roger Oernvang Kite Board Harbour 1 11:52:45 28.769
3rd Martin Carter Kite Board Harbour 1 11:52:36 28.667
4th James Longmuir Kite Board Harbour 2 14:37:04 26.583
5th Neil Thompson Kite Board Harbour 2 13:50:02 26.119
6th Angus Hitchin Kite Board Harbour 1 10:58:25 21.824
7th David Ellerbeck Kite Board Harbour 1 11:14:02 21.793