Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 37.181 James Longmuir Kite Board England
2nd 35.670 Jim Crossley Sailboard England
3rd 35.590 David Williams Kite Board England
4th 35.520 Scotty Stallman Sailboard England
5th 35.396 Simon Pettifer Sailboard England
6th 34.846 James Battye Sailboard England
7th 34.695 Pete Young Sailboard England
8th 33.141 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
9th 33.011 Garry Connell Sailboard England
10th 32.988 Neil Thompson Kite Board England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 13:33:28 37.181
2nd Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 14:11:46 35.670
3rd David Williams Kite Board Kite-Fleet 13:10:00 35.590
4th Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 13:28:31 35.520
5th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 13:28:56 35.396
6th James Battye Sailboard Pro-Fleet 13:38:03 34.846
7th Pete Young Sailboard Pro-Fleet 13:20:01 34.695
8th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 13:08:14 33.141
9th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 14:07:51 33.011
10th Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 13:34:56 32.988
11th Mark Newman Sailboard Pro-Fleet 14:14:12 32.462
12th Will Trossell Sailboard Gold-Fleet 12:45:55 32.150
13th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 13:34:12 32.122
14th Roger Oernvang Kite Board Kite-Fleet 15:03:09 32.069
15th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 15:48:25 31.869
16th Michael George Sailboard Gold-Fleet 14:07:27 31.784
17th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 12:59:18 31.663
18th Ruben Hofman Sailboard Amateur 13:30:09 31.443
19th Bob Cartridge Sailboard Gold-Fleet 13:28:44 31.312
20th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 13:33:53 30.900
21st Tristan Drane Sailboard Gold-Fleet 14:11:38 30.840
22nd Robin Hofman Sailboard Amateur 13:22:40 30.681
23rd Paul Morris Sailboard Gold-Fleet 14:13:07 30.665
24th Neven Juretic Sailboard Amateur 12:37:06 30.545
25th Richard Crosby Sailboard Amateur 13:36:22 30.530
26th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 13:27:53 30.519
27th George Fulton Sailboard Gold-Fleet 13:35:00 30.471
28th Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 12:36:53 30.174
29th Peter Crosby Sailboard Gold-Fleet 15:49:43 29.661
30th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 13:21:21 29.281
31st Cartridge Danny Sailboard Amateur 16:01:53 29.211
32nd Steve Davison Kite Board Kite-Fleet 13:16:25 28.949
33rd Katharine Skinner Sailboard Amateur 13:31:48 28.096
34th Steven Summerfield Sailboard Amateur 12:48:31 27.912
35th Steve Watson Sailboard Amateur 12:57:01 27.693
36th Trevor Whatford Sailboard Gold-Fleet 13:13:22 27.307
37th Olly Wood Sailboard Amateur 12:25:28 27.249
38th Ben Wisbey Sailboard Amateur 12:06:54 27.216
39th Nick Deakin Sailboard Amateur 15:26:23 27.101
40th Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 13:00:40 27.070
41st Tom Joyce Sailboard Amateur 12:35:32 27.004
42nd claude Van-martyn Sailboard Amateur 12:58:09 26.614
43rd Tom Squires Sailboard Pro-Fleet 16:27:55 26.528
44th Simon Gregory Sailboard Amateur 12:05:54 25.186
45th Tania Mertens Sailboard Amateur 12:01:42 24.485
46th William Oscroft Sailboard Amateur 12:02:25 24.009
47th Harry Keenan Sailboard Gold-Fleet 10:44:28 24.005
48th mark salvage Sailboard Amateur 12:25:07 23.959
49th Angus Hitchin Kite Board Kite-Fleet 12:08:50 23.751
50th Andrew Twinn Sailboard Amateur 13:29:00 23.602
51st Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 11:18:56 21.876
52nd David Ellerbeck Kite Board Kite-Fleet 11:50:35 21.693
53rd Christine Daffe Sailboard Amateur 11:14:23 18.778



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Ruben Hofman Sailboard Shore 1 13:30:09 31.443
2nd Robin Hofman Sailboard Shore 1 13:22:40 30.681
3rd Katharine Skinner Sailboard Shore 1 13:31:48 28.096
4th Olly Wood Sailboard Shore 1 12:25:28 27.249
5th Ben Wisbey Sailboard Shore 1 12:06:54 27.216



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Neven Juretic Sailboard Shore 1 12:37:06 30.545
2nd Richard Crosby Sailboard Shore 1 13:36:22 30.530
3rd Cartridge Danny Sailboard Shore 2 16:01:53 29.211
4th Steven Summerfield Sailboard Shore 1 12:48:31 27.912
5th Steve Watson Sailboard Shore 1 12:57:01 27.693
6th Nick Deakin Sailboard Shore 2 15:26:23 27.101
7th Tom Joyce Sailboard Shore 1 12:35:32 27.004
8th claude Van-martyn Sailboard Shore 1 12:58:09 26.614
9th Simon Gregory Sailboard Shore 1 12:05:54 25.186
10th Tania Mertens Sailboard Shore 1 12:01:42 24.485
11th William Oscroft Sailboard Shore 1 12:02:25 24.009
12th mark salvage Sailboard Shore 1 12:25:07 23.959
13th Andrew Twinn Sailboard Shore 1 13:29:00 23.602
14th Christine Daffe Sailboard Shore 1 11:14:23 18.778



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Garry Connell Sailboard Shore 2 14:07:51 33.011
2nd Will Trossell Sailboard Shore 1 12:45:55 32.150
3rd Paul Sibley Sailboard Shore 2 15:48:25 31.869
4th Michael George Sailboard Shore 2 14:07:27 31.784
5th John Oliver Sailboard Shore 1 12:59:18 31.663
6th Bob Cartridge Sailboard Shore 1 13:28:44 31.312
7th Tristan Drane Sailboard Shore 2 14:11:38 30.840
8th Paul Morris Sailboard Shore 2 14:13:07 30.665
9th Adrian Wallis Sailboard Shore 1 13:27:53 30.519
10th George Fulton Sailboard Shore 1 13:35:00 30.471
11th Dave Strudwick Sailboard Shore 1 12:36:53 30.174
12th Peter Crosby Sailboard Shore 2 15:49:43 29.661
13th Trevor Whatford Sailboard Shore 1 13:13:22 27.307
14th Robin Russell Sailboard Shore 1 13:00:40 27.070
15th Harry Keenan Sailboard Shore 1 10:44:28 24.005
16th Gavin Nicholson Sailboard Shore 1 11:18:56 21.876



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Jim Crossley Sailboard Shore 2 14:11:46 35.670
2nd Scotty Stallman Sailboard Shore 1 13:28:31 35.520
3rd Simon Pettifer Sailboard Shore 1 13:28:56 35.396
4th James Battye Sailboard Shore 1 13:38:03 34.846
5th Pete Young Sailboard Shore 1 13:20:01 34.695
6th Patrick Van Hoof Sailboard Shore 1 13:08:14 33.141
7th Mark Newman Sailboard Shore 2 14:14:12 32.462
8th Jenna Gibson Sailboard Shore 1 13:33:53 30.900
9th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Shore 1 13:21:21 29.281
10th Tom Squires Sailboard Shore 2 16:27:55 26.528



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Katharine Skinner Sailboard Shore 1 13:31:48 28.096
2nd Tania Mertens Sailboard Shore 1 12:01:42 24.485
3rd Christine Daffe Sailboard Shore 1 11:14:23 18.778



(Women excluding Professional)

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Shore 1 13:33:28 37.181
2nd David Williams Kite Board Shore 1 13:10:00 35.590
3rd Neil Thompson Kite Board Shore 1 13:34:56 32.988
4th Martin Carter Kite Board Shore 1 13:34:12 32.122
5th Roger Oernvang Kite Board Shore 2 15:03:09 32.069
6th Steve Davison Kite Board Shore 1 13:16:25 28.949
7th Angus Hitchin Kite Board Shore 1 12:08:50 23.751
8th David Ellerbeck Kite Board Shore 1 11:50:35 21.693