Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 39.171 David Williams Kite Board England
2nd 39.011 James Longmuir Kite Board England
3rd 34.325 Scotty Stallman Sailboard England
4th 34.057 Simon Pettifer Sailboard England
5th 33.934 James Battye Sailboard England
6th 33.505 Martin Carter Kite Board England
7th 33.290 Roger Oernvang Kite Board Sweden
8th 33.176 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
9th 32.840 Neil Thompson Kite Board England
10th 32.741 Mark Newman Sailboard England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st David Williams Kite Board Kite-Fleet 14:54:54 39.171
2nd James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 15:15:10 39.011
3rd Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 13:34:47 34.325
4th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 15:56:09 34.057
5th James Battye Sailboard Pro-Fleet 14:35:25 33.934
6th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 14:05:04 33.505
7th Roger Oernvang Kite Board Kite-Fleet 14:06:15 33.290
8th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 14:21:21 33.176
9th Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 14:39:19 32.840
10th Mark Newman Sailboard Pro-Fleet 14:23:11 32.741
11th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 14:36:18 32.588
12th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 15:17:36 31.931
13th Michael George Sailboard Gold-Fleet 14:22:18 31.474
14th Shaun Cook Sailboard Pro-Fleet 13:31:37 31.165
15th Bob Cartridge Sailboard Gold-Fleet 14:35:51 31.072
16th George Fulton Sailboard Gold-Fleet 14:05:22 30.931
17th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 13:30:36 30.745
18th Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 14:16:40 30.609
19th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 15:34:23 30.607
20th Cartridge Danny Sailboard Amateur 15:07:38 30.391
21st Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 14:11:20 30.126
22nd Olly Wood Sailboard Amateur 13:10:24 29.540
23rd Nick Deakin Sailboard Amateur 14:15:02 29.505
24th Paul Morris Sailboard Gold-Fleet 13:35:15 29.295
25th Neil Thompson Sailboard Amateur 13:38:52 29.210
26th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 13:31:09 29.196
27th Neven Juretic Sailboard Amateur 14:58:16 29.153
28th Ben Wisbey Sailboard Amateur 14:54:13 28.095
29th Steve Watson Sailboard Amateur 15:57:51 28.020
30th Trevor Whatford Sailboard Gold-Fleet 13:43:31 27.976
31st Northwood Gerry Sailboard Gold-Fleet 14:17:12 27.831
32nd Tom Joyce Sailboard Amateur 14:34:20 27.171
33rd Harry Keenan Sailboard Gold-Fleet 13:34:53 26.912
34th Richard Trubger Kite Board Kite-Fleet 13:37:36 26.754
35th Andrew Twinn Sailboard Amateur 13:35:25 25.674
36th Tim Whealy Sailboard Amateur 12:29:50 25.203
37th Tania Mertens Sailboard Amateur 11:02:50 24.391
38th Claude Van-Martyn Sailboard Amateur 11:13:11 23.825
39th Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 10:51:12 22.902
40th Christine Daffe Sailboard Amateur 11:19:16 22.862



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Olly Wood Sailboard Shore 1 13:10:24 29.540
2nd Ben Wisbey Sailboard Shore 1 14:54:13 28.095



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Cartridge Danny Sailboard Shore 1 15:07:38 30.391
2nd Nick Deakin Sailboard Shore 1 14:15:02 29.505
3rd Neil Thompson Sailboard Shore 1 13:38:52 29.210
4th Neven Juretic Sailboard Shore 1 14:58:16 29.153
5th Steve Watson Sailboard Shore 1 15:57:51 28.020
6th Tom Joyce Sailboard Shore 1 14:34:20 27.171
7th Andrew Twinn Sailboard Shore 1 13:35:25 25.674
8th Tim Whealy Sailboard Shore 1 12:29:50 25.203
9th Tania Mertens Sailboard Shore 1 11:02:50 24.391
10th Claude Van-Martyn Sailboard Shore 1 11:13:11 23.825
11th Christine Daffe Sailboard Shore 1 11:19:16 22.862



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Garry Connell Sailboard Shore 1 14:36:18 32.588
2nd Paul Sibley Sailboard Shore 1 15:17:36 31.931
3rd Michael George Sailboard Shore 1 14:22:18 31.474
4th Bob Cartridge Sailboard Shore 1 14:35:51 31.072
5th George Fulton Sailboard Shore 1 14:05:22 30.931
6th Adrian Wallis Sailboard Shore 1 13:30:36 30.745
7th Dave Strudwick Sailboard Shore 1 14:16:40 30.609
8th John Oliver Sailboard Shore 1 15:34:23 30.607
9th Paul Morris Sailboard Shore 1 13:35:15 29.295
10th Trevor Whatford Sailboard Shore 1 13:43:31 27.976
11th Northwood Gerry Sailboard Shore 1 14:17:12 27.831
12th Harry Keenan Sailboard Shore 1 13:34:53 26.912
13th Gavin Nicholson Sailboard Shore 1 10:51:12 22.902



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Shore 1 13:34:47 34.325
2nd Simon Pettifer Sailboard Shore 1 15:56:09 34.057
3rd James Battye Sailboard Shore 1 14:35:25 33.934
4th Patrick Van Hoof Sailboard Shore 1 14:21:21 33.176
5th Mark Newman Sailboard Shore 1 14:23:11 32.741
6th Shaun Cook Sailboard Shore 1 13:31:37 31.165
7th Jenna Gibson Sailboard Shore 1 14:11:20 30.126
8th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Shore 1 13:31:09 29.196



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Tania Mertens Sailboard Shore 1 11:02:50 24.391
2nd Christine Daffe Sailboard Shore 1 11:19:16 22.862



(Women excluding Professional)

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st David Williams Kite Board Shore 1 14:54:54 39.171
2nd James Longmuir Kite Board Shore 1 15:15:10 39.011
3rd Martin Carter Kite Board Shore 1 14:05:04 33.505
4th Roger Oernvang Kite Board Shore 1 14:06:15 33.290
5th Neil Thompson Kite Board Shore 1 14:39:19 32.840
6th Richard Trubger Kite Board Shore 1 13:37:36 26.754